середа, 11 березня 2015 р.

Що таке лемпворк?

Як я й обіцяла, потроху буду знайомити вас зі своїми роботами та із тим, що таке лемпворк (пробачте на англомовній кальці, але це слово вже настільки увійшло до вжитку, що його складно замінити). Це основна техніка, в якій я із насолодою працюю, й розповіддю про яку хочу поділитися із вами. Сподіваюся, ви знайдете багато корисної та цікавої інформації у постах про моє улюблене скло :)


Лемпворк, рідше флеймворк - це художня обробка скла в полум'ї пальника або лампи, різновид роботи зі склом, а також процес створення намистин, кабошонов, статуеток, фігурок, іграшок, посуду та інших виробів зі скла у результаті такої обробки. Лемпворк також застосовується для створення унікальних наукових приладів і моделей різних предметів та біологічних об'єктів.


Різні способи скляного виробництва давно відомі людству. Неможливо визначити точний час появи лемпворку як техніки, хоча перші зразки намист, виготовлених таким чином, датовані V століттям до нашої ери. Лемпворк як техніка отримала особливу підтримку та розвиток на острові Мурано, в Італії, у XIV столітті, де тамтешні майстри віками зберігали її у таємниці. Втім, незважаючи на суворе покарання за "довгий язик", згодом технологія виготовлення "писаних пацьорок", як їх називали у Західній Україні, потроху поширилася в Європі. У середині XIX століття цей метод дозволяв виробляти багато предметів: намистини, кабошони, кулони, статуетки, вази, посуд і багато іншого, наприклад, прес-пап'є, якими славилися французькі майстри. Наприкінці XX століття лемпворк "пішов у маси" і став дорогою, але надзвичайно цікавою формою творчості, декоративно-прикладного мистецтва, а також широко розповсюдженого екологічного руху за повторне використання та утилізацію сировини.


На відміну від гутництва, лемпворк у цілому не передбачає видування скла (хоча є кілька технологій-виключень). Процес лемпворку зазвичай вимагає розплавлення скляної палички або, в разі переробки сировини, осколків скла в повітряно-пропановому або пропаново-кисневому полум'ї пальника (як правило, хоча інколи також використовуються водень і плазма), та подального формування виробу із використанням спеціальних інструментів, а також інших видів і форм скла та матеріалів (срібла, міді, золота, платини), що вплавляются у намистину або інший об'єкт. Зазвичай після формування такий скляний об'єкт має пройти випалювання у спеціальній печі для отримання додаткової міцності. Ремісників, які працюють в цій техніці, як правило, називають лемпворкерами (хоча раніше в Україні було в ужитку й слово перлері).


Під час роботи зі склом лемпворкери зазвичай використовують такі матеріали:
- Скляні палички (роди) - різних кольорів та властивостей, у тому числі зі скла, яке містить срібло;
- Стрингери - дуже тонкі скляні палички, зазвичай витягнуті із більших родів;
- Фріти та пудри - подрібнене скло різних фракцій;
- Емалі;
- Мідь й дорогоцінні метали (в основному срібло, але золото і платина також використовуються);
- Осколки (шарди) - дуже тонкі листки частково битого скла;
- Інші форми скла, зокрема осколки (при утилізації) та аркуші;
- Різні хімічні реагенти для окремих технік.
Для того, щоб створити намистинку або інший об'єкт, також необхідні різноманітні інструменти та обладнання, але про них я розкажу пізніше.


На жаль, "бар'єр для входження" у лемпворк дуже високий як на хобі: обладнання, інструменти, організація робочого місця і матеріали зовсім не дешеві. Створення найпростішої намистинки окрім скла вимагає робочого простору із газовим пальником, доступу свіжого повітря, системи вентиляції, газового балона, мандрелей (металевих паличок, на яких формуються намистини), речовини-сепаратора, а також багато терпіння. Більш складні намистини можуть потребувати використання різних видів матеріалів, згаданих вище, і додаткових інструментів - спеціальних мандрелей, графітових лопаточок та форм, різноманітних інструментів для формування скла та багато іншого.


Виготовлення простої намистини займає 10-15 хвилин; складні вироби можуть потребувати годину, а то й декілька, і все це ще до випалення у печі, що займає кілька годин. Не можна відволікатися від скла у процессі виготовлення, інакше вже зроблене може деформуватися, тріснути, перегрітися, тощо, і все доведеться починати спочатку. При роботі зі склом необхідно суворо дотримуватись заходів безпеки та гігієни праці. Процес роботи зі склом досить небезпечний: використовуються відкрите газове полум'я у 800-1200 градусів Цельсія і багато небезпечних речовин. Але результат того вартий!


Щоб переглянути та купити вироби, зроблені в техніці лемпворк, будь ласка, завітайте до мого магазину.

4 коментарі :

 1. Приємно бути причетною до такого опису такого складного процесу хоча б так, хоча б своїм комплектом.
  Я вже зрозуміла, що вайрвокер - не професія моєї мрії, тепер бачу, що й лемворкер теж не моє. :-)

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Ніяких "воркерів"! Інакше світ позбудеться чарівниці від в'язання! ;)

   Видалити
 2. "перлері" - це ж треба, яке чудове слово!

  ВідповістиВидалити